Zimowy trekking w Tatrach: 3 łatwe trasy dla początkujących


Zima zagościła już na dobre w naszym kraju. Wielu turystów ma w planach wyjazd w Tatry. Część jedzie z konkretnym zamiarem pojeżdżenia na nartach lub snowboardzie, inni mają w planach wspinać się na górskie szczyty. Są jednak i tacy, którzy ani nie jeżdżą na stoku ani do tej pory nie chodzili po górach zimą.

Zimą warunki w górach są dość trudne, więc zdobywanie wysokich szczytów zostawmy doświadczonym taternikom. Dobre buty trekkingowe to nie wszystko. Obuwie Salomon czy Merrell świetnie spisuje się na oblodzonych szlakach, lecz wychodzenie wysoko w góry bez żadnego wcześniejszego doświadczenia górskiego jest zawsze kiepskim pomysłem, szczególnie zimą. Lepiej na początek zacząć od czegoś łatwiejszego, zwłaszcza gdy podróżujemy z dziećmi. Poniżej przedstawiam 3 niewymagające i względnie bezpieczne trasy - idealne dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z trekkingiem.

1. Dolina Kościeliska - długa, spacerowa trasa bez większych przewyższeń i trudności technicznych. Na swojej długości nie jest co prawda szczególnie widokowa, lecz jeśli uda nam się dotrzeć do Schroniska Ornak wynagrodzi nam to piękny widok na Błyszcz i Bystrą. Po rozgrzaniu się ciepłą herbatą warto pójść kawałek dalej i zobaczyć jeszcze Staw Smreczyński.

2. Dolina Chochołowska - podobnie jak w Dolinie Kościeliskiej droga przypomina bardziej trasę spacerową niż górski szlak, dlatego często widuje się na niej rodziców z dziećmi. Szlak jest banalny pod względem technicznym, lecz nieco monotonny. Widok Polany Chochołowskiej wynagradza jednak trudy wędrówki.

3. Sarnia Skała - w porównaniu do dwóch poprzednich propozycji ta trasa jest nieco trudniejsza. Na początku biegnie Doliną Białego lub Doliną Strążyska, dość strome podejście zaczyna się mniej więcej po godzinie marszu. Wejście na Sarnią Skałę może nastręczyć trochę trudności, lecz widok na Giewont jest tego zdecydowanie wart. Nie trzeba mieć tu jakiegoś wielkiego doświadczenia górskiego, lecz dla zupełnie początkujących polecam jednak Dolinę Kościeliską i Chochołowską. 

Planując trekking należy mieć na uwadze, że wybranie się na szlak łatwy i w powszechnej opinii bezpieczny całkowicie bezpieczeństwa nie gwarantuje. Zła pogoda, niebezpieczeństwo zejścia lawiny, poślizgnięcie się na oblodzonym szlaku… Wychodząc zimą w góry trzeba zachować szczególną ostrożność, żeby nie dopuścić do takich sytuacji. Ważne także, żeby ubrać się ciepło i założyć odpowiednie obuwie. Bardzo dobre buty trekkingowe znajdziemy w ofercie sklepów ze sprzętem outdoorowym jak Salomon, Salewa czy Merrell. Wędrując zimą należy pamiętać także, żeby mieć przy sobie latarkę, coś ciepłego do picia i na wszelki wypadek tabliczkę czekolady - nigdy nie wiemy kiedy może nam się ona przydać.salomon

Komentarze