Jak wybrać buty do biegania?

buty do biegania
Wybór butów do biegania nie należy do najłatwiejszych. Sprawia on problem w szczególności amatorom. Warto więc zasięgnąć porad dostępnych w internecie lub porozmawiać z obsługą sklepu.


Na rynku znajdziemy setki, jeśli nawet nie tysiące, rozmaitych modeli butów przeznaczonych do biegania. Warto uświadomić sobie, że część z nich jest taka jedynie z nazwy. Jeśli naprawdę chcemy biegać, powinniśmy unikać tanich modeli dostępnych w supermarketach. Na samym początku odrzucamy więc pokaźną liczbę butów, co w sposób znaczący ułatwia nam zadanie. Należy także zastanowić się, gdzie będziemy biegać – inne buty posłużą do biegania po asfalcie lub kostce a inne włożymy na leśne wyprawy.

Po dokonaniu wstępnej selekcji musimy ustalić profil naszej stopy – jest to tak zwana pronacja. Stanowi ona niezwykle ważny czynnik, gdyż źle z tego powodu dobrany model butów do biegania może przysporzyć nam problemów - od niewygody zaczynając na kontuzjach kończąc. Aby poznać typ swojej stopy możesz poszukać informacji w internecie, dzięki którym dowiesz się, w jaki sposób poprawnie tę kwestię zbadać. Jednakże bezpieczniejszym wyjściem może się okazać poproszenie o pomoc w tej kwestii zawodowców lub obsługę pracującą w dobrych sklepach.


Wybierając buty do biegania trzeba mieć na uwadze ich długość. Oczywiście do każdej pary obuwia należy podchodzić w sposób indywidualny, ponieważ coś takiego jak rozmiar uniwersalny nie istnieje. Często popełnianym przez amatorów błędem jest brak pozostawienia odpowiedniej przestrzeni pomiędzy palcami a czubkiem buta. W przypadku obuwia do biegania nie ma mowy o tak zwanym rozmiarze "na styk". Należy pamiętać, że stopa, szczególnie podczas biega, przesuwa się do przodu. Konieczne jest więc zostawienie odpowiedniej przestrzeni. Krótko mówiąc, duży palec stopy nie powinien dotykać czubka buta. Przy przemierzaniu buty, rzecz jasna należy trochę pochodzić, czy w przypadku obuwia sportowego – nawet pobiegać. Obok długości równie ważna jest także szerokość buta – bardzo często bagatelizowany przez amatorów czynnik. Jeśli zauważymy, że nasza stopa jest szersza lub węższa niż u większości ludzi, możemy zdecydować się na zakup butów o specjalnie dla nas przystosowanej szerokości.Ostatnim, ważnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, kupując buty do biegania jest nasza masa. Jeśli jest ona wysoka, powinniśmy zdecydować się na obuwie o dobrej amortyzacji. Podobne buty należy wybrać także wtedy, kiedy zamierzamy pokonywać spore odległości.

Komentarze