Aconcagua- wyprawa na najwyższy szczyt Andów


Dzisiaj coś specjalnie dla miłośników wspinaczki górskiej. Aconcagua – wyprawa na najwyższy szczyt Andów.

Nazwa tej góry w języku Keczua oznacza „Kamienny strażnik”. Jest to najwyższy szczyt Andów i jednocześnie najwyższy szczyt leżący poza Azją. Leży w Argentynie około 110 km na zachód od miasta Mendoza. Pokryty śniegiem i lodowcami. Częsty cel wypraw alpinistycznych. Jego 6961 m n.p.m. uznawane jest za świetną rozgrzewkę przed wyprawą na Mount Everest, również ze względu na panujące tam warunki atmosferyczne. Na szczycie możemy spodziewać się huraganowych wiatrów i bardzo niskich temperatur, dlatego klimat porównywany jest do tego panującego w Himalajach.

Pierwszy raz szczyt został zdobyty przez Szwajcara Matthisa Zurbiggena 14 stycznia 1897r.

Z racji tego, że wejście na szczyt jest stosunkowo łatwe, sporym zainteresowaniem początkujących zdobywców szczytu jest właśnie Aconcagua.Wyprawa taka, jest też dość łatwa w organizacji lub wręcz jej nie wymaga, gdyż wiele firm organizuje komercyjne wyprawy dla amatorów właśnie tam.
Oczywiście przyda się odpowiednie przygotowanie kondycyjne, ale jeżeli nie jeden szczyt już za Tobą nie powinieneś mieć problemów podczas przeprawy. Do pokonania bowiem jest 81 km w obie strony, startując z Regionalnego Parku Aconcagui w Dolinie Horcones.

Na koniec ciekawostka. Portugalski ultramaratończyk pokonał tę trasę w 15 godzin i 42 minuty, ustanawiając w ten sposób rekord prędkości zdobycia tego szczytu. Kto wie, może to właśnie Ty pokonasz pobijesz nowy rekord :)

Komentarze