Rower górski – sposób na atrakcyjne wakacje w domu


Wakacje w pełni, niejeden z nas wyczekuje na swój urlop by spakować walizki i wyruszyć na swój zasłużony wypoczynek. Niestety bardzo dużo ludzi w te wakacje nigdzie nie wyjedzie. Jedni z powodu braku funduszy, niektórzy z powodu ogromu pracy nie mogą pozwolić sobie na wolne w pracy a jeszcze inni po prostu nie mają z kim zostawić swojego ukochanego pupila. Powodów jest wiele. Dla takich osób przygotowaliśmy alternatywę. Mam na myśli wycieczki rowerowe.

Prawie każdy z nas w odległości kilkunastu kilometrów ma las, a piszę o tym dlatego, że będzie to świetne miejsce na wyprawy rowerowe. Coraz więcej osób zaczyna sięgać po rower, jako formę aktywności na świeżym powietrzu. Duża popularnością cieszy się ekstremalna jazda na rowerze po nierównych terenach. Do takiej jazdy należy jednak zaopatrzyć się w porządny rower górski.

Pokażę wam kilka wskazówek, pozwalających zapoznać się z techniką ostrej jazdy na rowerze po terenach wyboistych, które znajdziemy w lesie

Najważniejszą umiejętnością bezpiecznej jazdy na rowerze, jest pozornie prozaiczna czynność hamowania. Pozornie, bo nie wystarczy tylko nacisnąć hamulca. Istotne jest aby zrobić to z wyczuciem, w odpowiednim momencie. Zbyt gwałtowne zahamowanie spowodować zahamowanie kół, a co za tym idzie możemy przelecieć przez kierownicę, bądź wpaść w niekontrolowany poślizg który skończy się upadkiem. Hamując, zawsze naciskaj obie dźwignie hamulcowe. Wiele osób ma opory przed używaniem przedniego hamulca, bojąc się że polecą do przodu, uspokajamy, używając go przede wszystkim dodamy stabilności. Dodatkowo gdy hamujemy na stromej trasie, warto wstać z siodełka i przechylić się lekko do tyłu.

Jeżdząc po terenie błotnistym należy szczególną uwagę przyłożyć do odpowiedniego korzystania z hamulców. Opor kół na takim terenie powoduje, że trudniej nam rozpędzić prędkość, a co za tym idzie skuteczniej hamować, a hamować trzeba aby koła nie wpadły w poślizg. W błocie, ogromne znaczenie ma ogumienie roweru. Nie ma opon na wszystkie warunki, a do zjazdów dobrze jest mieć opony z wysokimi i cienkimi klockami. Przy jeździe enduro czy all-mountain konieczny będzie kompromis. Należy również zwrócić uwagę podczas błotnych zjazdów na widoczność. Warto wyposażyć nas rower górski w błotniki i nie zapomnieć o goglach.

Wakacje można również spędzić ciekawie, nie wyjeżdżając w dalekie podróże. Jazda na rowerze to niewątpliwie jedna z przyjemniejszych form aktywności. Gdy do tego dobierzemy odpowiedni teren do jazdy, na pewno nie zabraknie nam atrakcji.


Komentarze