Jakie buty w góry?


buty w góry

Za oknami coraz więcej słońca, a weekend majowy zbliża się wielkimi kokami. Z pewnością górskie szlaki szybko zapełnią się turystami. Jeśli i Ty szykujesz się na swoją pierwszą w tym roku wycieczkę, przygotuj odpowiedni strój i wyposażenie. Najważniejszym elementem przyodziewku turysty są bezapelacyjnie buty. To one decydują o naszej wygodzie i pozwalają dotrzeć dalej.


Zmęczone nogi to praktycznie jedyne utrapienie podczas długich wycieczek. Gdyby nie one, wielu z nas mogłoby podróżować bez końca, przemierzając pieszo setki kilometrów i pokonując najbardziej niedostępne szlaki. Zmęczenie nóg możemy opóźnić i zminimalizować. Podstawą jest oczywiście wygodne obuwie.

Buty w góry powinny mieć przede wszystkim grubą, mocną podeszwę. Dzięki temu stopa będzie się mniej wyginać i nie będziemy tracić cennej energii. Nogi nie będą się męczyć podczas kontaktu z twardymi kamieniami czy wystającymi gałęziami. Łatwej pokonamy wszystkie przeszkody. Dla bezpieczeństwa podeszwa powinna być również głęboko żłobiona. Odpowiedni bieżnik zapobiegnie poślizgom i pozwoli łatwiej pokonywać grząskie tereny.

Dobrze jeśli buty usztywniają kostkę, szczególnie jeśli wybieramy się na trudniejszy szlak, z fragmentami skalistego terenu. Najlepsze będą buty trekkingowe. Są one specjalnie przystosowane do wypraw turystycznych i do chodzenia po górach.

Nawet najlepsze, markowe buty trekkingowe nie będą jednak wygodne, gdy niewłaściwie je dobierzesz. Rodzaj obuwia musi być wybrany w uwzględnieniem pory roku i warunków, w jakich będziemy je nosić. Na lato nie wybieraj ciężkiego i mocno zabudowanego obuwia.


Buty w góry muszą też oczywiście mieć odpowiedni rozmiar. Niby proste, a jednak to właśnie ta kwestia dostarcza najwięcej trudności. Kiedy noga podczas długiej wędrówki puchnie, buty zaczynają obcierać. Podczas przymiarki dobrze się więc zastanów i sprawdź kilka rozmiarów. Wyborowi butów poświęć odpowiednio dużo czasu i uwagi, by służyły Ci długo i abyś po pierwszej wycieczce nie żałował wyboru.

Komentarze