Rowery MTB - na górskim szlakuJaki rower jest najlepszy na wycieczkę po górach? To chyba oczywiste. Rower MTB (od Mountain Bike) po prostu rower górski. Dlaczego dobrze jest wybrać własnie "górala"? Jak go wyposażyć, aby wycieczki były udane?
Rowery MTB, czyli rowery górskie, są w naszym kraju popularne od wielu lat. Po prawdziwym boomie w latach dziewięćdziesiątych, obecnie nieco odeszły w cień, ale tylko wśród osób, które nie jeżdżą po górach. Do zwykłych wycieczek terenowych wystarczają rowery trekkingowe czy crossowe, zaś do jazdy po asfalcie rowery miejskie i kolarzówki. Tę świadomość ma już wielu rowerzystów, z tego powodu rowery MTB są obecnie wybierane świadomie - przez osoby, które planują używać ich do jazdy terenowej.

Na zwykłej wycieczce ważniejsze jest dla nas wyposażenie jednośladu niż jego waga i ogumienie. Rowery trekkingowe są ciężkie, ale mają w standardzie błotniki, kosze, bagażniki i lampki. Można bez problemu spakować się na dłuższą wyprawę. Rowery górskie mają zupełnie inne cechy, które sprawiają, że nadają się one do jazdy po górach i w trudnym terenie. Są one wyposażone w specjalne terenowe opony z agresywnym bieżnikiem, dzięki którym niestraszne Ci będzie błoto i piach czy wertepy. Są tez lekkie i aerodynamiczne. Jeździmy na nich w postawie bardziej zgiętej niż w przypadku rowerów trekkingowych czy crossowych. Kierownica jest zamontowana niżej.

Na wyposażeniu górala rzadko znajdą się błotniki czy inne akcesoria, a to głównie ze względu na wagę, która jest tu priorytetem, oraz na jego sportowy charakter cechujący rowery MTB. Jeśli jednak planujesz rajd po górach, Możesz dodatkowo wyposażyć swój jednoślad.

Komentarze